[php snippet=1]

Abyste si každou noc užili příjemný spánek, je zapotřebí pravidelně měnit ložní povlečení, případně také přehozy, pokud je v domácnosti používáte. Existuje několik základních pravidel, kterými by se měla řídit každá správná hospodyňka, jež chce mít ložnici čistou a útulnou.

Důvody pro pravidelnou výměnu povlečení

Důvody pro výměnu povlečení jsou zejména hygienické. Stejně jako spodní prádlo se i lůžkoviny špiní v důsledku kontaktu s lidskou pokožkou. I když zvolíte vysoce prodyšné povlečení (například krepové), stejně se do něj dostává pot. Znečišťuje se rovněž od prachu. Pokud jej nebudete pravidelně měnit a prát, pak se v něm začnou vyskytovat ve větší míře roztoči a bakterie, což pro vás může mít neblahé zdravotní následky.

Jaká má být frekvence výměny?

Výměnu povlečení je třeba provádět ideálně alespoň jedenkrát měsíčně. Záleží samozřejmě také na tom, zda přehozy, deky a polštáře necháváte přes den volně na posteli, nebo je uskladňujete. V tom případě dochází k jejich zašpinění méně často.

Povlečení měňte i podle ročního období

Potřebná je také výměna povlečení podle období. Zde však hraje hlavní roli vaše pohodlí. Ne každý typ povlečení je vhodný na zimu, neboť nemá dostatečně hřejivé účinky. Naopak jsou i druhy, které bych doporučil používat jen v teplých letních měsících, typicky jde třeba o satén.

Zimní období však přispívá k rychlejšímu zašpinění, neboť povlečení používáte intenzivněji. Proto je vhodné jej v zimě měnit častěji než jednou měsíčně.

Nezapomeňte ani na přehozy

Prakticky totéž co pro povlečení platí také pro přehozy. Ty slouží jako ochrana povlečení v okamžiku, kdy postel není využívána. O to více se na nich ale usazuje prach a nečistoty. Intenzita výměny přehozů by tak měla být stejná jako v případě povlečení.

Povlečení a přehozy z kvalitních materiálů, které vám při pravidelné výměně vydrží po dlouhá léta, pořídíte v obchodě společnosti Dante, a to na tomto linku.