Skandinávský styl není jenom IKEA. I když můžete být Skandinávii blízko prostřednictvím tohoto nábytkového gigantu, skandinávský styl v sobě skrývá daleko více, než si dokážete při hektických nákupech všimnout. Pokud patříte k lidem, kteří mají rádi přírodu, přírodní materiály a volí rovnováhu mezi přeplácaností a naopak střídmostí, pak by vás mohl nadchnout právě styl severských zemí, které jsou proslulé svou čistotou a nenuceným vkusem. Co tedy můžete očekávat od stále populárnějšího stylu?

Přeneste svět tisíců jezer do vašeho bytu

 skandinavie styl

Jako každý jiný styl má i skandinávský své typické znaky. Zdrojem inspirace je příroda, proto i materiály jsou ve velké míře přírodní. Skandinávský styl hojně využívá dřevo, kameninu, sklo nebo kožešiny, přírodní textilie a tkaniny. V kombinaci se zdánlivě nudnými vzory vytvoří interiér plný severské harmonie. Vzory, motivy a dekory použité na nábytku či textiliích nebo doplňcích do domácnosti jsou často ve tvaru květin nebo různých zvířat, které jsou ovšem velmi nevšední a designově originální. Tvary nábytku, svítidel nebo třeba nádobí jsou jednoduché a půvabné. Mohou působit trochu chladně, ale pro ty, co nemají rádi přeplácanost a volí vzdušný a lehký styl, jsou potěšením na první pohled. Skandinávský styl je charakteristický rovněž svými barvami, kde nenajdete moc křiklavých odstínů, ale světlé a hřejivé barvy, které interiér úžasně prosvětlí a zútulní.

 ikea styl

Kombinací dřevěných podlah, případně stropů nebo trámů s praktickým, ale i dekorativním nábytkem, dosáhnete poměrně jednoduše cíleného efektu. K dokonalosti postačí například v ložnici povlečení se severskými vzory, v obývacím pokoji záclony nebo koberečky a v kuchyni jednoduché doplňky či vázy s květinami. Skandinávský styl je jednoduchý, útulný a dalo by se říci mnohdy i návykový. Jestliže se i vy rádi obklopujete přírodními materiály a máte rádi prostor a vzdušnost, je styl pocházející ze Skandinávie naprosto ideální volbou.

Autor úvodního obrázku:  idfiles

Autor obrázku v textu:  decorology

Autor obrázku v textu: The Sofa and Chair Company