Malé bydlení je pro mnohé velice útulné, pro druhé noční můra v podobě nedostatku prostoru. Právě málo metrů čtverečních znamená více dobrých nápadů a vtipných řešení, jak „nafouknout“ prostor. Řiďte se několika drobnými zásadami, které ale i tu nejmenší plochu promění v přehlednou a pečlivě uspořádanou základnu pro spokojený domov. Malé byty často znamenají nedostatek úložného prostoru, jak se tedy s tímto neduhem poprat?

Vestavné skříně – praktické a dekorativní

 šatna

Zásada číslo jedna – kam můžete, postavte vestavné skříně, které zužitkují opravdu každý milimetr a vejde se do nich prakticky všechno. Díky zabudování do stěny splyne skříň s interiérem a stane se přirozeně jeho součástí. Přitom můžete využít i horní poličky na věci, které nepotřebujete mít stále po ruce a saháte po nich třeba jen dvakrát do roka. Vestavné skříně se dnes již dělají na zakázku i pod postele, pohovky nebo dokonce i konferenční stolek můžete pořídit s úložným prostorem. Rádi byste doma zrcadlo, abyste si mohli prohlédnout poslední módní variaci na sobě? Pak je připevněné zrcadlo na zdi zbytečný luxus. Pokud skutečně bojujete s nedostatkem místa, volte spíše variantu zrcadla na dveře od skříně nebo třeba vchodové dveře. Stejné je to i s háčky – proč s nimi hyzdit stěnu, když je můžete použít zevnitř skříně či přibít z boku? Nepůjdou vidět a pověsíte na ně vše, co potřebujete! Máte-li opravdu maličký byt, zútulněte si ho drobnostmi. Třeba plechovými písmeny nebo menšími samolepkami. Rozhodně se vyvarujte použití velkých obrazů nebo fototapet.

 schody

A přemýšlejte dále – jak zužitkovat místo okolo sebe? Zvětšete svůj životní prostor využitím zdí. Na ty pověsíte i věci, které byste tam nikdy nečekali. Například jízdní kolo nebo fanoušci kvalitního vína mohou na zeď použít i jednoduché držáky. Při výběru nábytku nechte těm menším kusům kolečka, které vám snadno a kdykoliv pomohou nábytek přeorganizovat a uspořádat podle potřeb. Čekáte návštěvu? Tak proč neposunout televizi a  nepřidat raději židli? Vše se dá řešit – chce to jen chytré nápady, pár korun a chuť zvelebit svých pár metrů.

Autor obrázků: aldo