Již v prvním díle jsme vám prozradili pár rad, jak bojovat s nedostatkem místa. Malé a útulné byty mají zelenou a určitě se stávají stále oblíbenější než velké vzdušné byty, ze kterých dýchá neosobní chlad. Naštěstí i designéři pochopili, že lidé potřebují k životu pěkné, ale zároveň praktické věci, a proto na trhu najdete nepřeberné množství vychytávek, se kterými se vám bude bydlet o něco pohodlněji.

Neubírejte si pohodlí pro spánek

 ulozny prostor

Pravidelný spánek je zárukou zdraví a dobré lidské psychiky. Jak tedy uspořádat postel tak, aby zůstalo doma místečko na gauč nebo psací stůl? Ideální řešení v tomto případě představují patrové postele, pod které se vejde ledacos. Pár skvělých kousků najdete na prodejnách Ikea, kde nabízejí kovové rámy i dřevěné a záleží tak pouze na vás, do jakého stylu budete svůj interiér ladit. Postele jsou navíc dostatečně široké, pohodlné a praktické. Už nemusíte spát na gauči, na který vám přes den pořád někdo sedá a v noci se mění pohovka ve vaše lože. Raději si pořiďte pořádnou postel, ze které bude radost vstávat. Ovšem lezení do výšek není pro každého. Starší lidi by měli volit jinou alternativu, o to více dbát ale na svá záda, zdravý spánek a příjemné vstávání. I do koupelen představili výrobci pár pomocníků. Například odpadkové koše už nejsou kulaté, ale jejich zadní strana je rovná tak, aby se daly přitisknout až ke zdi a nezabíraly zbytečně místo. Do koupelen si pořiďte rovněž efektivní nábytek. To znamená malá hloubka, úzké a vysoké provedení. Obří umyvadlo vyměňte za menší ale praktičtější model. Prostor pak skvěle ušetří i sprchovací kouty, které si můžete naplánovat na míru. Určitě pak zůstane místo i na vysoký regál, kam uschováte vše do koupelny nepostradatelné.

 skleněné dveře

Malé byty se potýkají ještě s nedostatkem světla. V takovém případě by vám mohly pomoci skleněné dveře, které vytváří vzdušný a lehký interiér. Skleněné dveře lze použít prakticky kamkoliv. Když se rozhodnete, že už vás nebaví koupelna s toaletou dohromady, vytvoříte trochu soukromí právě jednoduchou sádrokartonovou příčkou a skleněnými dveřmi v pískovém dekoru nebo barevným potiskem. Nás zaujaly posuvné celoskleněné dveře od firmy Sapeli, která vsadila na kliky integrované přímo do plochy dveřních křídel. A jaké řešení pro malé bydlení jste našli vy?

Autor úvodního obrázku: living

Autor obrázku v textu: obydleni

Autor obrázku v textu: Sapeli