Zatímco v minulosti byli záclony a závěsy doplňkem téměř každého domu či bytu, dnes se od toho pomalu ale jistě upouští. Důvodem jsou rozhodně plastová okna a velký rozmach žaluzií. Řada lidí tak již nemusí zakrývat svá okna závěsem, jelikož jednoduše zatáhne žaluzie a má nejenom tmu, ale i soukromí. Přesto řada architektů a bytových návrhářů závěsy stále doporučuje, jelikož jsou skvělým doplňkem, který může dát vašemu bytu ojedinělý ráz.

Jestliže plánujete rekonstrukci bytu, určitě byste na závěsy neměli zapomínat. Pokud vám chybí inspirace, určitě si prohlédněte internet nebo bytové časopisy, kde najdete celou řadu skutečně zajímavých tipů, jaký odstín nebo délku zvolit. Obecně jsou doporučovány především delší závěsy světlejších barev, které jsou umístěny po okrajích celého okna. Často stačí i pouhé proužky látky. D9ky tomu nejenom vynikne tento prostor, ale zároveň bude mnohem lépe zapadat do koncepce celého bytu. Jak jsme již zmínili, jelikož celá řada lidí používá právě žaluzie, mohou mít závěsy pouze dekorační význam a není tak nutné, aby byly skutečně funkční. Pokud však chcete, samozřejmě to není problém.

Tmavě modrý závěs do okna

Tmavě modrý závěs do okna, autor: madame.furie

Světlé a lehké závěsy do oken

Chcete-li se zaměřit především na moderní trendy, dnešní rok jsou hitem především světlé barvy. Ty nejenom působí svěže a vzdušně, ale dodávají také mnohem lepší náladu. Oproti tomu tmavé a ponuré odstíny mají přesně podobný efekt. Chcete-li mít svůj byt skvěle prosvětlený, volte například světle zelenou, oranžovou nebo i světle fialovou barvu. Vždy však záleží na provedení ostatních částí vašeho bytu, aby vše dobře pasovalo a ladilo. Budete často až překvapeni, jak skvěle může byt prokouknout, pokud tento jednoduchý doplněk použijete. Ideální je použít závěsy jak v obývacích pokojích, tak i ložnicích. V dětských pokojích můžete být s kombinacemi barev určitě odvážnější.

Autor úvodního obrázku – barevný závěs: dandeluca