Dopřát si po ránu lahodnou sklenici čerstvě vymačkané šťávy z oblíbeného ovoce už není jen výsadou zahrádkářů. Tento zdravý start do nového dne můžete mít i vy! Stačí si pořídit odšťavovač a užívat si čerstvou šťávu připravenou podle vlastních představ. Na trhu je k dostání nepřeberné množství druhů a typů. Vše se odvíjí nejen od značky, ale pro většinu z nás také od ceny. Přístroj na fresh džus pořídíte od osmi set korun a po několik tisíc. Jak ale vybrat ten správný?

Kvalita a záruka

 juincer

Každý by chtěl ušetřit, a proto se mnohdy uchylujeme k nákupu toho nejlevnějšího zboží, což může v konečném důsledku znamenat prodražení. Levné přístroje mají většinou slabý motor, u některých typů si dokonce v návodu můžete přečíst, že by přístroj neměl být v zátěži déle než minutu. Kvalitu přístroje si můžeme přirovnat také k nabízené záruční lhůtě. Zatímco tradiční dvouletá záruka je jistotou průměrného výrobku, existují i značky, jenž nabízejí ke zboží i sedmiletou záruční dobu. Pro někoho může být při koupi také rozhodující hlučnost. Kromě ceny se zajímejte i o další parametry, které mohou být zásadní. Například výtěžnost, kolik získáme šťávy z ovoce nebo takové detaily jako je šířka plnicí trubice či velikost nádoby na odpad. Odšťavňovat pak můžete nejen ovoce, jako jsou jablka, hrušky, citrusy, ananas a bobulovité plody, ale také zeleninu, meloun a stále oblíbenější mrkev či červenou řepu. Nezapomínejte plody vždy pořádně omýt a tvrdé hrubé slupky okrájet.

 juicer

Odšťavovače můžeme obecně rozdělit na odstředivkové a tlakové. Ty první jsou často označovány jako centrifugy, které fungují  na principu pasírování šťávy přes velmi jemné sítko. Z odstředivek získáme nejvíce šťávy. Nevýhodou těchto přístrojů je snad jediné – velká oxidace znamená okamžitou spotřebu. Tlakové přístroje mají nižší otáčky, ale šťávy vydrží déle uskladněné, jsou hustší a obsahují vlákninu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na klasiku, kterou máme všichni doma. Manuální citrusovač, který nesmí chybět v žádné domácnosti. Plastový nebo skleněný kužel s miskou na šťávu poslouží všem, kteří si rádi dopřejí citronovou šťávu do čaje. Při výběru elektrického odšťavňovače vsaďte především na dobře rozložitelné díly, které se dají omývat v myčce a neztrácí na barvě. Design je dnes už volbou každého majitele a lze říci, že odšťavňovače nejsou jen správnou pomůckou ke  zdravému životnímu stylu, ale především kuchyňským doplňkem, který nadchne designem, oslní funkcemi a potěší cenou.

Autor úvodního obrázku:  Stiftelsen Elektronikkbransjen

Autor obrázku v textu:  Squareh00r

Autor obrázku v textu:  tokyofoodcast