Dnešní moderní doba nám nabízí nejen širokou škálu použitelných materiálů, ale klade důraz také na estetické, užitné a hygienické vlastnosti. Pracovní deska patří bezesporu mezi ty nejdůležitější prvky a měla by ladit nejen s kuchyňskou linkou, ale podtrhovat celkový dojem kuchyně. Vybírat můžete z tak pestré nabídky laminátových povrchů, masivního dřeva, přírodních kamenů, kompozitních materiálů, ušlechtilého betonu, keramiky, skla či nerezu, že je mnohdy náročné se vyznat a vybrat správně. Právě proto jsme pro vás připravili speciál o tom, co který materiál nabízí a jak náročnou péči potřebuje. Najdete svého favorita i vy?

Věrné lamino

 dřevo

Lamino je levnou a dostupnou záležitostí, s níž získáte věrné napodobeniny dřeva i extravagantní dekory. Díky nízké ceně, jednoduchému čištění a snadné údržbě patří lamino mezi oblíbené materiály. Vybírat si můžete nejen z obrovského množství trendy barev, ale i povrchových struktur. Cenově se pohybujeme okolo 700 korun za metr čtvereční. Lamino nabízí praktické využití i moderní design a lze ho kombinovat s přírodními materiály jako je dřevo či kámen. Pracovní desky z masivního dřeva jsou dnes luxusní záležitostí. Dřevo na pracovní desku vybírejte vysušené a upravené na tloušťku 25 až 40 milimetrů. Na výběr je široká škála stromů – od buku, dubu a ořechu až po měkčí stromy jako je bříza či borovice. Hledáte-li něco extra, sáhněte po exotických dřevinách – bambusu a teaku, který odolává běžnému kuchyňskému provozu. U pracovních desek z masivního dřeva se pohybujeme cenově okolo 4000 korun za metr čtvereční a na rozdíl od lamina vyžaduje dřevo pravidelnou péči. Bohužel nesnese dlouhodobý styk s vodou a fakt, že se snadno mechanicky poškodí a odře, odrazuje stále více klientů.

 mramor žula

Očekáváte od své kuchyně více? Pak zkombinujte moderní dřevěné plochy s deskou z přírodního kamene. Získáte tak nadčasovou kombinaci užitečného s krásným. Na pracovní desku se využívají především tvrdé horniny jako je žula, rula a křemenec. Použít se dá ale také vápenec a mramor, u kterých se časem snižuje odolnost vůči mechanickému poškozování. Téměř nekonečnou životnost nabízejí žulové pracovní desky, které působí luxusním dojmem, skvěle se kombinují s ostatními prvky a vyznačují se tvrdostí a odolností vůči teplotám, mastnotám i chemikáliím. Cenově se pracovní desky z přírodních materiálů pohybují kolem 6000 za běžný metr.

Autor úvodního obrázku:

Autor obrázku v textu: truhlarskyportal

Autor obrázku v textu: ireceptear