Rozhodli jste se pro radikální změnu interiéru? Připadá vám moderní styl strohý a také trochu studený? Provensálský styl může váš domov proměnit k nepoznání. Samotná francouzská Provence je útulné a velmi příjemné místo, jehož atmosféru si zamilovalo tisíce lidí. Možná i proto je tolik oblíbený. Přeneste si obrázek francouzského venkova do vlastního domu a užívejte si ničím nerušenou pohodu.

Džbánky, levandule a teplé počasí

provance2

Základem a dalo by se říct nejdůležitějším prvkem provensálského stylu, jsou barvy. Jimi všechno nejen umocníte, ale při výběru správných barev opravdu dosáhnete tíženého efektu francouzského venkova. Možná se vám při vyslovení Provence vybaví levandule. Ano, všudypřítomná levandule je opravdu jednou ze stěžejních barev provensálského stylu. K levandulové se může přidat krémová, smetanová, ale nemusíte se bát použití světlých odstínů žluté, zelené, červené či nebeské modři.

Provensálský styl využívá přírodních materiálů. Podlahy by měly být ze dřeva, v barvách, které zvýrazní nádheru okolo vás. Dekor dřeva a jeho linie a kresby jsou rozhodně vítány. Kámen také patří k neodmyslitelným prvkům provensálského stylu. Rozmanité obložení stěn v kombinaci se dřevem vás výrazně posune ve snaze vytvořit doma kousek francouzského venkova. Nábytek je rovněž čistě venkovský. Není divu, že k základním prvkům patří obrovský stůl z masivu. Ostatní nábytek je také ze dřeva a upravený tak, aby vynikl původní dekor. Najdeme na něm spoustu drobných detailů, které mu dávají duši Provence.

provance3

Samozřejmě nemůžou chybět doplňky. Provensálský styl doplníte textilními doplňky například s květinovým vzorem. K venkovu patří rovněž ošatky, dřevěné bedýnky nebo košíky. Bydlení v provensálském stylu vám přinese zcela jinou podobu domova, než na jakou jste dnes zvyklí. Úžasná atmosféra, která na vás bude dýchat z každého koutu domácnosti, vás přenese do jiného světa.

Autor úvodního obrázku:  tomislavmedak

Autor obrázků v textu: Preciosa Ornela