Nemáte zahradu? Nebo ji máte, ale vlastníte nezbedného pejska, který veškeré vaše snahy o vypěstování vlastní zeleniny překazí? Pak vám asi zbývá jediný prostor, který byste ještě mohli použít pro pěstování vlastní zeleniny nebo ovoce a tím je balkón nebo terasa. Možná se vám takové pěstování zdá k ničemu a bez valných výsledků, ale věřte, že i na balkóně můžete sklidit pěknou úrodu. Podívejte se na věcičky, které by vám v tom mohly pomoci a nenechte si zkazit cestu za vlastní zeleninou či ovocem.

Domácí pěstování

 pěstování1

Na balkóně samozřejmě nemůžete pěstovat úplně vše, co byste si představovali nebo chtěli. Zelenina, které roste pod zemí (mrkev, petržel, atd.) je do květináčů nevhodná, stejně tak jako brambory nebo hrách. Zasadit si, ale můžete balkónové rajčata, papriky, jahody nebo různé druhy bylinek nebo pažitku, která roste výborně úplně všude. Základem je pořízení větších a hlubších květináčů, které poskytnou rostlinám dostatek prostoru. Důležitým začátkem je dobré předpěstování rostlin nebo sazenic. I na balkóně můžete mít své vlastní pařeniště. Pařeniště na balkón je snadno smontovatelné a lehké, takže byste jej neměli používat na zahradě, kde by ho mohl poničit například vítr. Poskytují ochranu před UV a vynikají skvělou tepelnou akumulací.  Tento typ je z odlehčené hliníkové konstrukce a polykarbonátu. Dobrému předpěstování rostlinek tak vůbec nic nebrání.

 pěstování2

Využít můžete také balkónový fóliovník, který je většinou vyroben z ocelového rámu a průhledné folie, která se rozepíná pomocí dvojitého zipu. Vy tak na své rostlinky vždy vidíte, v případě potřeby je můžete pokaždé skrýt a ochránit tak před větrem či deštěm. Neochuzujte se o radost z pěstování zeleniny a ovoce. I balkón může být místem, kde se můžete věnovat zahradničení a s úspěchem sklidit pěknou úrodu.

Autor úvodního obrázku:  JodyDigger

Autor obrázku v textu: shusso

Autor obrázku v textu:  suzettesuzette