Domov nejsou jen velké kusy nábytku, jako je sedací souprava, kuchyňská linka nebo postel. Útulný a hřejivý domov doladí drobné doplňky a dekorace. Vybírejte i vy z podzimní nabídky, které vládne bavlna.

Teplé odstíny barev neomrzí

Mezi dekorace patří bezesporu také bytové textilie, které jsou praktické a ozdobné. Vybírat můžete z bohaté nabídky barev, střihů, typů, materiálů. Při výběru myslete také na styl zařízení a velikost interiéru, kam chcete bytové textilie pořídit. Pokud dáváte přednost výrazným vzorovaným kouskům textilu, mějte na paměti, že vyniknou pouze ve větších interiérech. Stejných barev a odstínů se držte při zařizování malých prostor a garsonek. Celkový dojem z interiéru doladí drobnosti, jako třeba prostírání, utěrky, závěsy, nebo ubrousky, osušky, povlečení či ozdobné polštářky ledabyle pohozené na zemi okolo sedačky.
Letošní podzim se nese v duchu teplých podzimních tónů, které vytvoří příjemný dojem. Bavlna patří mezi nestárnoucí a žádaný materiál, který je cenově dostupný a lze ho prát v pračce i ruce. Protože se ale jednoduše mačká, používá se především směs bavlny a umělých vláken. Do svého interiéru můžete zakomponovat také další přírodní materiály – len, hedvábí a vlna. Z umělých se hojně využívá viskóza, dyftýn, damašek a samet. Ten poslední jmenovaný vás mile překvapí jako ozdobná záclona a zároveň tepelná izolace. Hodí se ale spíše do luxusnějších interiérů. Pokud hledáte honosnější textilie, poohlédněte se po francouzské značce Plas.

polstar2 polstar3 polštař1

I bytové textilie potřebují péči

O své doplňky musíte správně pečovat a nemusí jít zrovna o nejdražší kousky. Základem správné péče je samozřejmě šetrné praní, nejlépe na program ručního praní nebo kolem třiceti stupňů. Maximálně navolte 800 otáček, aby nedocházelo k poškozování vláken. Výrazný vliv na pevnost materiálu mohou mít různá změkčovadla a podobná chemie.  Závěsy a dekorativní polštáře či povlečení je vhodné žehlit přes utěrku napařovací žehličkou, naše babičky zase radí ještě mokré závěsy pověsit.

Autor úvodního obrázku: Christopher Barson

Autor obrázku v textu: James Dunlop

Autor obrázku v textu: Wickerfurniture