Zařizujete novou terasu nebo vám praskla žárovka a chcete vymyslet originálnější a osobitější osvětlení pro příjemné chvilky s rodinou a přáteli? Poradíme vám několik tipů, jaké osvětlení vybrat a kam ho umístit, aby poskytlo dostatek vytvořilo intimní atmosféru pro dlouhé letní večery.

Pokud se rozhodujete koupit nové osvětlení, vybírejte mezi zdroji s napětím 12V nebo 220V. Pokud použijete silnější rozvod o napětí 220V získáte tak nejen více světel, ale také větší intenzitu svícení a regulaci. Předejděte nebezpečí úrazu odbornou instalací, kterou svede každý odborník.

Ke stolu

Chcete šetřit peněženku i životní prostředí? Potom vsaďte na jednoduché a levné osvětlení, které dodá tu pravou atmosféru i vašemu balkonu či terase. Stačí zapálit svíčky, louče a lampy, které jsou nejen estetické, ale navíc krásně voní. Váš domov tak získá nový nádech léta a barevných kombinací. Vyzkoušejte třeba lucerničky s ozdobnými skly nebo líhové aromalampy.

2819581821_1f41c53e36_bKolem jezírka i chodníku

Podívejte se na letošní hit, který je úsporný a nenáročný na údržbu – solární světla. Ta pracují na principu nabíjení denním světlem a svícením až čtyři hodiny. Nepotřebujete tak žádné šňůry a kabely, stačí umístit na místo s dostatkem denního svitu. V hobby marketu i na internetu můžete vybírat z bohatých barevných kombinací, tvarů a stylů. Baví vás třeba kýčovité postavičky nebo dáváte přednost elegantním koulím a řetězům kolem chodníku? Inspirujte se! Solární světla jsou opatřena praktickým vypínačem, takže stačí lampičky na zimu vypnout a uschovat.

Bezpečnost především

Tmavé kouty i schodiště jednoduše ozáří bezpečností světla, která fungují na principu čidla či ručním spínání. Bezpečnostní světla se umisťují na méně přehledná místa a může je ovládat třeba senzor pohybu. Kolem domu se vám vyplatí instalovat fotobuňky. Získáte tak nejen lepší přehled o pohybu před domem, ale také bezpečnější pohyb v tmavých koutech zahrady. Nezapomeňte ale, že světla by vás nijak neměla obtěžovat a svítit sousedům do oken.

Autor úvodního obrázku: Alant79

Autor obrázku v textu: Michael Kwan