Přemýšlíte, jak zužitkovat čas? Co říkáte na to, že byste zahnali špatnou náladu třeba výrobou domácích dekorací a zároveň se skvěle pobavili? Připravili jsme pro vás pár informací o quillingu, neboli umění papírových filigrán. Tato nenáročná a přesto zábavná technika využívá proužků papíru, které jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru a následně se lepí. Vzniknout tak můžou překrásné a originální obrazce, které zaujmou v podobě obrazu nebo mozaiky. Dopřejte interiéru originalitu a jedinečnost!

7293477220_3a23b8e942_oZákladní pomůcky

Nejzákladnější pomůckou k výrobě dekorací a ozdob je quillingový kolík nebo pero, které slouží k stáčení papírových proužků. Nejdostupnější jsou 2 až 5 milimetrové průměry. Kolík seženete plastový nebo složený z pevné plastové rukojeti a výměnného nástavce z kovu. K tvoření budete dále potřebovat lepidlo, nejlépe tekuté disperzní v lahvičce s aplikátorem, podkladový papír nebo jiný podklad a samozřejmě papír a papírové proužky. Chybět vám nesmí ani šablona s kružnicemi pro tvorbu asymetrických tvarů a obrazců, třeba vánočních vloček. Pro fixaci použijte pinetky, aby jednotlivé lepené konce lépe držely u sebe. K samotnému zdobení vybírejte vše, co se vám líbí, a máte rádi. Je tedy jen na vás, zda se poohlédnete po textilních doplňcích, stuhách nebo dáte přednost kamínkům, knoflíčkům či ozdobným děrovačkám a raznicím.

4024993161_f29ae7bcf8_oJak se to dělá

Pro výrobu zajímavých obrazců nakupte nejlépe barevný papír o gramáži 80g/m2 a více. Z něj nařežete proužky. Proužky se po jednom nejprve ovíjí kolem quillingového kolíku a vzniká tak základní spirálka pro další zpracování. Konec proužku zafixujte lepidlem. Vyrobit tak můžete třeba srdíčka, kostičky, lístky a další nápadité tvary, které ozdobí každý moderní interiér. Spirálky pak přilepte k podkladové desce, ať už se bude jednat o papír, rámeček nebo třeba pěnový základ. Připadá vám tato tvorba příliš jednoduchá? Potom přesedlejte rovnou na trojrozměrný quilling, při němž jsou jednotlivé spirálky lepeny do prostoru mimo podklad. Vyzkoušejte metodu, při které vám pomohou i děti a možná budete žasnout, co všechno dokážete s kouskem papíru.

Autor úvodního obrázku: CreativeShop

Autor obrázku v textu: Dzun

Autor obrázku v textu: CreativeShop