Příchod babího léta znamená nejen barvami posetou zahradu, ale také signál k přípravám záhonů na zimu. Odreagujte se během přicházejícího podzimu a proveďte na své zahrádce očistnou generálku. Připravte ovoce na zimu, byliny i ostatní pestré květiny a rostliny. Poradíme vám, co dělat s nedozrálými rajčaty i tipy pro osázení skalky právě v měsíci září. Inspirujte se a užijte si poslední slunečné paprsky na uklizené zahradě.

Září – skalce se daří

 rosa

Ještě než se objeví první mrazíky, skliďte ze záhonů i nádob bazalku. Oblíbená bylinka, která ovoní každý pokrm, je teplomilná a voňavé lístky by se s příchodem nízkých teplot mohly poničit. Co nestihnete přidat do vaření, nasušte anebo si připravte pesto, které vydrží opravdu dlouho. Začněte se sklizní jablíček a vlašských ořechů. Jablíčka vybírejte neoťukaná, která je potřeba uskladnit do bedýnek rozložených na lísky v jedné, maximálně dvou vrstvách. Bedýnky uschovejte do dobře větraného a čistého sklepa, aby jablíčka vydržela a byla krásná až do Vánoc. I ořechy nechte pořádně vyschnout a dejte je do síťky nebo na dobře větrané místo, aby nezplesnivěly. Krásně voňavé a barevné růže už mají také po sezóně a vám nezbývá, než je připravit na náročnou zimu. Důležité je přihnojení bez obsahu dusíku. Investujte do draselných a fosforečných hnojiv, které je potřeba rozhodit na půdu mezi keře růží. Podzim se ponese v duchu trvalek, jako jsou hvězdnice, sasanky a ozdobné trávy. Právě nyní je čas vybrat místo pro nový trvalkový záhon. Zpracujte půdu rýčem, přidejte uzrálý kompot a pak můžete vysadit nové rostlinky.

 podzim

Září je také ideálním časem k založení nové skalky. A co s nedozrálými rajčaty, kterým chybělo slunce a nedozrála? Zdravá a neponičená rajčata vložte do krabice od bot. Přidejte k nim jedno zralé jablíčko, plody srovnejte stopkou nahoru a uložte do temného kouta nebo pod postel. Zužitkujte letošní úrodu a připravte se na první chladné dny, vaše rostlinky se vám příští rok zase odmění bohatými plody i barevnými květy.

Autor úvodního obrázku:  Hella Kiss

Autor obrázku v textu:  guitarcoke

Autor obrázku v textu:  Terry Pellmar