[php snippet=1]

Nejen na podzim se dostavují deprese z pochmurného počasí a zároveň se objevují bacily a viry, které se často mění v nepříjemné nachlazení, chřipku či angínu. Právě proto zužitkujte dary z přírody, které vám pomohou se všemi neduhy. Vyzkoušejte šípkový čaj, zázračné účinky meduňky a levandulí proti bolestem hlavy. Na horečku vytaste lipový květ a jitrocelem pomůže proti kašli.

Silný odvar z přírody

 šípek

Šípkový čaj vypadá jako zcela obyčejný, ale přesto velmi účinný nápoj, který si poradí s nachlazením i proti sezónním virózám. Nejvhodnější je nasbírat a usušit domácí šípky ze zahrádky, pokud ale tuto možnost nemáte, vybírejte šípky v biokvalitě. Seženete je například na populárních farmářských trzích nebo na internetu. Připravte si zdravý čaj – stačí dvě lžičky drcených sušených šípků, které vyluhujete 15 minut pod pokličkou. Oslazený čaj medem porazí všechny bacily! Šípky upotřebíte i při výrobě domácí čajové směsi. Smíchejte polévkovou lžíci šípků s bezovým květem, meduňkou a mateřídouškou. Proti bolestem hlavy zaručeně pomůže levandulový čaj, který si jednoduše připravíte ze lžičky sušené levandule a vařící vody, kterou stačí nechat odstát asi deset minut. Čaj můžete vylepšit medem. S bolestí hlavy zatočí i bazalka. Připravte si dvě celé snítky s lístky a zalijte je půl litrem vařící vody. Po vyluhování vypijte odvar ještě horký.

 nachlazení

Znáte jitrocelový sirup, který vám už maminky jako dětem dávaly při nachlazení a kašli? Chcete-li ulevit kašli, můžete vyzkoušet jitrocelový vývar. Stačí použít lžíci sušené bylinky, kterou spaříte pod pokličkou a ještě teplý vypijete alespoň třikrát během dne. Vaše plíce vám se budou radovat! A jak zatočit s horečkou a zimnicí? Jestliže se chcete pořádně vypotit, uvařte si čaj z lipových květů, které najdete na své zahrádce nebo v bylinkářství. Stačí zalít ne úplně vrchovatou lžíci květů vařící vodou a deset minut luhovat, nejlépe pod pokličkou. Výborný je s medem a citronem. Pořádně se vypoťte, ať je letos váš podzim bez bacilů. Využijte darů přírody a udělejte něco pro své zdraví a imunitu.

Autor úvodního obrázku:  Stella VM

Autor obrázku v textu:  The Marmot

Autor obrázku v textu: lauf-infos