Krásné bydlení neznamená jen příjemný interiér, ale také upravený trávník, zahrada a okolí. Milujete posezení na terase, ale hrozíte se prázdných míst, kde ne a ne vyrůst tráva? Do takových koutů můžete zasadit rostlinky, které jsou nejen hezké na pohled, ale i jednoduché na údržbu. Najděte také elegantní řešení, jak zaplnit stinná a polostinná místa a severní zákoutí.

Půdopokryvné rostliny

 břešťan

V těchto situacích začněte s výsadbou plazivých rostlin, které tvoří souvislý porost. Důležitou roli hraje místo, kam chcete rostlinky zasadit. Trápí-li vás slunná, vysychvaná stanoviště a prudké svahy, kde slunce trávu spálí, volte druhy mateřídoušek a nízké jestřábníky, devaterníky či kociánky. Tyto kytičky kvetou až v polovině léta a jsou ideální volbou do mělké půdy. Před samotnou výsadbou nezapomeňte důkladně odstranit plevel, který by mohl časem nízké rostliny přerůstat. Pokud hledáte řešení pro stinné plochy, sáhněte po bergenii a různých odrůdách kakostů. Do tmavých míst se hodí také bohyška, škornice a konvalinka. Z dřevin můžete svou zahradu zkrášlit třeba oblíbeným brčálem, který vám učaruje modrými či bílými květy a samozřejmě břečťanem. Do zcela tmavých míst se báječně hodí kopytník evropský, který se chlubí nenápadnými květy a lesklými lístky. A jak vyzrát na vlhké nezastíněné plochy? Pak vsaďte na modře kvetoucí běhovavec plazivý, vrbinu penízkovou nebo kontryhel se žlutými listy.

 aubrieta

Na mírně suchá místa vysaďte kamejku. Překvapí vás svými purpurovými květy, které jsou nejvýraznější především v květnu a červnu, postupně se zbarvují domodra. Počítejte ale s tím, že pravidelného porostu a hustého koberce rostlin docílíte při pravidelné péči asi za dva roky. Do té doby je potřeba vytrhávat plevel a mulčovat půdu. Konečně můžete mít krásně pestrou a barevnou zahradu plnou voňavých květin. Udělejte si i vy čas na svou zahradu a vyměňte trávník za dobře se rozrůstající koberce květin.

Autor obrázků: lukon – glads