Jak často měnit povlečení?

V posteli trávíme minimálně 8 hodin denně, což je třetina života. Je potřeba spát v hygienicky čistém povlečení. V posteli by neměly být žádní roztoči, prach nebo další nečistoty.

Řada z nás neví, jak často ideálně měnit povlečení. Řada průzkumů zjistila, že v některých případech lidé spí v jednom povlečení i více než měsíc, což je rozhodně špatně. Na výměnu povlečení jsme se podívali blíže. Co hrozí v případě, že povlečení nevyměníte?

Jak často měnit povlečení
Povlečení je nutné měnit jednou za 14 dní

Co hrozí, když si nebudete dostatečně často měnit povlečení?

Je to jednoduché. Tím, že trávíte v posteli třetinu života, měli byste ji mít maximálně čistou a ideálně i příjemně voňavou. Pokud byste si delší dobu povlečení neměnili, můžete trpět alergiemi nebo se mohou dostavit nežádoucí zdravotní komplikace, například vyrážky nebo další reakce. Musíte si uvědomit, že během spánku, za jednu noc, vypotíte až 1,5 litru tekutin. To je obrovské množství potu, které se postupně vsákne do povlečení – deky, polštáře, matrace a prostěradla.

Během spánku se do postele ale uvolňují i další nečistoty. Během spánku se postupně uvolňuje odumřelá kůže. Vedle kůže se do postele ukládá všudypřítomný prach, který může být velmi nepříjemný především pro alergiky. V posteli se tímto vlivem začne dařit roztočům a bakteriím. Ty sice nijak neuvidíte, ale v posteli rozhodně jsou. V 1 gramu prachu se nachází zhruba 15000 roztočů. Sice nemusí být přímo na každého člověka škodlivé, ale na druhou stranu mohou hodně potrápit alergiky. Člověk si ale spánkem v tomto prostředí může alergii vyvolat. Alergie se může objevit i v pozdějším věku.

Jak často byste měli ideálně měnit povlečení?

Pokud hledáte odpověď, jak často povlečení měnit, máme pro vás odpověď. Veškeré lůžkoviny byste měli měnit minimálně jednou za 14 dní. To je ale podle odborníků ještě málo. Povlečení byste měli vyměnit a vyprat jednou týdně. Jste alergikem nebo bydlíte doma s alergikem? Ať už se jedná o alergii na prach nebo roztoče, popřípadě pokud je člověk astmatik, je potřeba povlečení měnit ještě častěji. U těchto osob by se postel měla převlékat jednou za tři dny.

Čerstvě povlečená postel
Uvidíte, že v čerstvě převlečené posteli budete spát jako nemluvně

Jak nejlépe pravidelně prát povlečení?

Není to sice standardem, ale nejlepší je pořídit si sušičku nebo pračku kombinovanou se sušičkou. Tato kombinace se hodí především, pokud máte doma alergika. Díky tomu můžete povlečení snadno a rychle vyprat. Klíčové je, že bude povlečení ihned suché a můžete ho na večer zase znovu povléknout. Nejlepší je, pokud máte několik povlečení, které můžete střídat.

Pozor na domácí mazlíčky

Zvýšené hygieny byste měli dbát, i pokud s vámi v domácnosti žije pes nebo kočka. Kočka, ale i pes si může i přes den lehnout do vaší postele a zanechat v ní řadu chlupů. Stejně tak do postele mohou mazlíčky donést prach na packách, nejrůznější škůdce, které mohou na sebe nachytat během pobytu venku, popřípadě mohou peřiny zašpinit. Určitě je důležité prát peřiny v těchto případech častěji. Ideálně stejně jako u alergiků, minimálně jednou za tři dny.

Je potřeba prát i polštáře a peřiny?

Samotným praním povlečení sice výrazně zvýšíte čistotu v posteli, ale na druhou stranu je potřeba čas od času nechat profesionálně vyprat i peřiny a polštáře. Vyčištění této součástí postele se doporučuje ideálně dvakrát za rok.

Praním povlečení posílíte své zdraví

Není to jen o čistotě, ale hlavně o zdraví. V případě, že máte alergii například na pyly a během dny si vyvětráte ložnici, pyly se mohou dostat do místnosti a sednout do peřin. To se pak kvalitně nevyspíte a budete nejspíše ve většině případů kýchat o stošest. Pokud budete spát v čisté posteli, půjdete zdraví naproti. Investujte do povlečení a nakupte si minimálně dvě nebo tři sady povlečení. Investice se vám rozhodně vyplatí.

Ohodnoťte post

Napsat komentář