Jak vybrat rohožku před dveře

Rohožka není jen designový prvek, kterým budete vítat své hosty u vstupu do domu nebo bytu. Rohožky mají řadu funkcí, které se vyplatí využívat. Výrazně si tím ušetříte, jak práci, tak ale i zvýšíte celkově hygienu v místnostech. Rohožky se vyrábí, jak ven před dům, tak ale i přímo před dveře ve vchodu. Hrát si můžete s jejich barvami, symboly, materiálem, ale i tvarem. Nejen na funkce rohožky se můžete podívat v tomto článku.

Rohožka před dveře
Rohožka před dveřmi slouží pro očištění obuvi před vstupem do domu

Rohožka a její výhody

Rohožky mají řadu výhod, o kterých byste měli vědět. Pokud ji ještě nemáte před dveřmi, určitě byste měli zvážit její nákup. Především z hygienického pohledu. Z venku se na botách nosí řada nečistot, které se oklepou až při vyzouvání v chodbě. Chodba bývá často součástí bytu, kudy chodíte i v ponožkách. Na ponožky se pak nalepí nečistoty a ty se dostanou do celého bytu, včetně koberců. Na rohožce si můžete boty otřít a dále už tak nečistoty nenosit domů. A to stejné platí, pokud máte podrážku bot mokrou, na rohožce si ji můžete alespoň trochu osušit. Výrazně se tím celkově zvýší hygiena v domácnosti. Uvádí se, že se z bot odstraní až 80 % nečistot.

Výhodou jsou také z hlediska vítání hostů. Bude to vypadat mnohem lépe, když bude hosty vítat vtipná nebo jinak trefná rohožka. Na ní se může vyobrazit vaše oblíbené zvíře, citát, barva nebo symboly.

Rohožka před dveře a venkovní rohožka rozdíly
Může se na první pohled zdát, že mezi nimi není žádný rozdíl. Výrazným rozdílem je jejich materiál. Venkovní rohožky musí odolávat povětrnostním vlivům, jako může být déšť, sníh, vítr nebo mráz. Musí být mnohem odolnější, než ty které se používají uvnitř v chodbách. Rohožka před dům může být vyrobena například i z gumy nebo jiného odolného a protiskluzového materiálu, jsou celkově hrubší. Díky tomu, že může v zimě namrznout, je to důležitá vlastnost z hlediska bezpečnosti.

Podle čeho vybrat ideální rohožku?

V první řadě si musíte vybrat vhodný typ. Pro venkovní využití kupujte ty hrubé a protiskluzové. Pro interiérové využití je nutné vybírat jemnější povrch materiálu s vyšší savostí. Je důležité předem vědět, kam ji budete chtít umístit. Je nutné vědět také, na kterou stranu dveří budete rohožku umisťovat. Podle toho, kde bude rohožka položena, musí mít potřebnou výšku. Pokud se přes ni budou otevírat dveře, je potřeba, aby se daly dveře lehce otevírat. A posledním důležitým aspektem při výběru je protiskluzové vlastnosti. Pokud máte doma podlahu, která je hodně hladká, musíte si koupit rohožku, která bude z druhé strany protiskluzová.

Jaké materiály se využívají na výrobu rohoží?

Venkovní rohož
Všechny venkovní rohože jsou vyráběné z gumy, pryže nebo syntetického materiálu. Je nutné, aby byl materiál hodně odolný proti okolním vlivům a neplesnivěl.

Vstupní rohože
Z hlediska vstupních rohoží se využívá polypropylen, juta, bambus nebo kokosové vlákno. Materiál musí být nejen hrubý, ale i odolný. U polypropylenu se využívá toho, že je antistatický.

Vnitřní rohožka
U vnitřních rohožek už není nutná tak velká odolnost proti okolním vlivům. Nejčastěji se pro jejich výrobu využívá polyamid nebo například bavlna.

Kde lze koupit stylové rohože?

Stylové kousky si můžete koupit v jakémkoliv e-shopu. Hodně oblíbené jsou díky rozmanitosti sortimentu rohože z řetězců IKEA, Jysk, Asko, Möbelix. Můžete si koupit velké, malé, vnitřní, venkovní nebo půlkruhové rohože s designem, který vám bude blízký.

Ještě rohožku nemáte? Neváhejte a kupujte

Rozhodně nejde jen o designovou záležitost, rohožka je důležitá i z funkčního pohledu. Pokud si chcete ušetřit čas se složitým a častým vytíráním chodby, může vám rohožka pomoct zvýšit čistotu v domácnosti. Rohožky nejsou nijak drahé, lze je koupit okolo 300 Kč, takže je to investice, která vás nebude nijak bolet.

Ohodnoťte post

Napsat komentář