Zahradní okénko: Co nechat v létě pnout?

Popínavky jsou ideální volbou pro zastínění teras, zkrášlení opadlých zdí nebo zpestření výhledu. Prohlédněte si letní popínavky, které krásně kvetou, rychle vyrostou a vydrží celou jednu sezónu. Už se nemusíte schovávat před sluníčkem, stačí nasadit popínavky a užít si vytoužený stín. S popínavkami budete chráněni i před zraky ostatních, dokáží totiž skvěle zamaskovat terasu, balkon či verandu. Jak se o ně starat a ze kterých vybírat?

El jako lichořeřišnice větší

popinavka2

Aby bylo vaše pěstování popínavek úspěšné, je potřeba najít místo s pevnou oporou v závětří. Většina popínavek si žádá umístění na slunné stanoviště, mnoho z nich ale kvete i v polostínu, například vilec šplhavý nebo lichořeřišnice či chmel. Pokud je nebudete mít v květináči, ale chcete je pěstovat přímo v zemině, měla by být půda vylepšena uzrálým kompostem. Nezapomeňte ani na přihnojování na začátku sezónu a to nejlépe dlouhotrvajícími hnojivy. Některé popínavky mají i semena, které lze sesbírat a ponechat na další rok. Jak už bylo zmíněno výše, takový vilec šplhavý bude krásně kvést i v polostínu. Kromě toho může vyrůst 4 až pět metrů do výšky. Jediné, co bude potřebovat, je pravidelná zálivka a přihnojování. Semena se nesbírají, neboť nedozrávají. Na další sezónu tak budete muset koupit nová.

popinavka3

Už jste slyšeli o černooké zuzaně? Tato letnička nemá ráda silný vítr nebo déšť. Aby vám vydržela květy zkrášlovat zahradu co nejdéle, musíte postupně odstraňovat odkvetlá květenství. Pozor si ale dejte, neboť většina částí rostliny obsahuje ve velké míře nikotin. A jak je na tom fazol šarlatový? Ten dorůstá výšky asi čtyř metrů a vyžaduje častou zálivku. Kromě toho ji pomůžete, když bude mít oporu pro pnutí. Odměnou vám budou lusky, které se v mladém stádiu dají jíst, vyzrálejší lusky se hodí na vaření.

Z nižších letniček lze jmenovat například hrachor vonný, který dorůstá asi dvou a půl metrů. Hodí se na záhony, na pergoly nebo mříže. Jedovatá semena kompenzuje krásnou vůní květů. Poslední popínavka, kterou vám dnes představíte, je povijnice nachová. Dokáže vyrůst až tři metry, k růstu i květenství potřebuje přímé slunce včetně propustné půdy. Tato letnička je sice jedovatá, stačí ji ale zalévat střídměji a těšit se z krásných plných květů, omamné vůně i příjemné clony.

Autor úvodního obrázku: gardengrrrl

Autor obrázku v textu: das_butzele

Autor obrázku v textu: Rob Young

Ohodnoťte post

Napsat komentář