Zahradní okénko: krásné muškáty

Prodej sazenic, květin, rostlin v dózách a květináčích dosahuje maxima. Jarní sluníčko láká všechny k nákupům zkrášlovacích ozdob zahrady, terasy, altánu nebo třeba balkonu či okna. Jak ale postupovat v případě, že jste si zazimovaly pelargonie už loni a nyní je potřebujete připravit na další sezónu? A co všechny vyžadují, aby byly i letos krásné a mohly ozdobit váš dům, byt či zahradu?

Ideální čas na stříhání a přesazování

pelargonky

Právě nyní je skvělá doba na péči o loňské muškáty. Proto seřízněte rostlinky na jednu třetinu a přesaďte je do nového výživného substrátu. Rovněž při přesazování můžete zkontrolovat kvalitu kořenů a staré odumřelé odstranit. Ani odstřižené výhony nevyhazujte. Použijte ostrý nůž a nařežte je na deseticentimetrové řízky, které stačí nasadit směsi vytvořené z písku a zeminy. Takto nasazené řízky rostliny postavte do polostínu, jakmile zakoření, budete je moci přesadit do klasického substrátu vhodného pro muškáty. Rovněž právě nyní přišel ideální čas začít se zálivkou. Po pár týdnech byste měly přidat i hnojení. A kdy konečně vystavit muškáty na obdiv ven? V tomto směru se názory mísí. Jedni tvrdí, že muškáty by měly být venku už od dubna na svatého Jiří (24.4.2015). Jiní ale říkají, že ven by se muškáty měly postavit až po „zrmzlých“ v květnu. Obecně platí, že nejdůležitější je stanoviště, kde budou muškáty po celé jaro a léto. Pokud máte krytý balkon či terasu na jižní straně, můžete květiny vystavit vstříc slunečním paprskům již v dubnu. Pokud ale nemáte příliš slunné stanoviště, budete muset sledovat předpověď počasí, aby vám rostlinky nezmrzly.

pelargonie

Nezapomínejte ani na následnou a pravidelnou péči. U nás se hojně pěstují muškáty převislé nebo páskaté. Oba typy vyžadují slunná a teplá místa, protože v polostínu nebo stínu nemohou růst. Dokáží přečkat i krátkou dobu bez zálivky, nicméně to platí i naopak – mnoho vody může mít za následek odumírání kořenů a hnití rostliny. Aby byly rostlinky jako vystřižené z časopisů, měly byste jim poskytnout teplé a slunné stanoviště, pravidelnou zálivku měkkou vodou a hnojení co 4 týdny a vůbec neuškodí, když sem tam odstřihnete odkvetlá květenství a ulevíte tak celé rostlince.

Autor úvodního obrázku: weisserstier

Autor obrázku v textu: blumenbiene

Autor obrázku v textu: weisserstier

Ohodnoťte post

Napsat komentář