Zahradní okénko: rady pro zahradníky

Jakou péči věnujete svým rostlinám? Aby vám dělaly radost, krásně kvetly a vaše zahrada byla plná barev. Nezapomínejte ani na pomocníky na zahradě. Mezi největší patří kávová sedlina, která slouží jako hnojivo a zbraň proti slimákům. Naopak kávová sedlina přitahuje žížaly, které půdu skvěle prokypří. Dalším vynikajícím pomocníkem jsou kopřivy. Postřik z vody a vyluhovaných kopřiv skvěle zneškodní škůdce a navíc se hodí jako chytré hnojivo pro pokojové rostliny. Co dále byste měli vědět?

Pivo na zahradě? Pro lesk listů ideální!

zahradní nabytek

Máte-li pivo navíc nebo zvětralé zbytky z oslavy, vyzkoušejte pivo coby hnojivo. Listy potřené pivem se budou krásně lesknout a nádoba s pivem na zahradě zase skvěle poslouží jako past na slimáky. Jak si poradit se mšicemi? Jednoduše je zlikvidujete roztokem ze dvou hrstí tymiánu a litru vody. Tímto odvarem rostliny poprašte, a pokud se vám tyto otravné mušky usadily na růžích, vyzkoušejte jednoduchý trik – zahrabejte kolem nich banánové slupky a mušky budou rychle pryč! Výborným hnojivem pro pokojové rostliny jsou i drcené vaječné skořápky. Už naše babičky je používaly a věděly proč. Stejně účinné hnojivo získáte i z popela ze dřeva nebo sedliny z černého čaje. Na zálivku používejte vodu z vařených brambor nebo luštěnin. Pokud máte doma rybičky, můžete použít i vodu z akvária. Aktuálním tématem je i zahradní nábytek. Jestliže zrovna nekupujete nový, pak vytáhněte ten starý loňský a podívejte se na škody. Rez od zahradního nábytku na dlažbě odstraníte kyselinou šťavelovou. Ta je obsažena v ovoci, zkuste třeba citronovou šťávu.

 kopřiva

Rezavé zahradní náčiní vykoupejte v roztoku. Na ten použijte litr vody, 20 dekagramů soli, 250 mililitrů octa a 200 mililitrů citronky. Máte dřevěný nábytek? Pak jeho barvu udržíte tak, že dvakrát ročně natřete nábytek lněný olejem. Ratanový nábytek schovejte, jakmile teploty klesnou pod nulu. Kovový nábytek příliš péče nevyžaduje, ale i přesto jej alespoň přikryjte. A jaké jsou vaše tipy na přípravu nábytku a rostlin na nadcházející teplou sezonu?

Autor úvodního obrázku: Dario Aloja Photography

Autor obrázku v textu: Crinklecrankle.com

Autor obrázku v textu: Batikart… off !!!

 

Ohodnoťte post

Napsat komentář