Zahradní okénko: Co nechat v létě pnout?

Popínavky jsou ideální volbou pro zastínění teras, zkrášlení opadlých zdí nebo zpestření výhledu. Prohlédněte si letní popínavky, které krásně kvetou, rychle vyrostou a vydrží celou jednu sezónu. Už se nemusíte schovávat před sluníčkem, stačí nasadit popínavky a užít si vytoužený stín. S popínavkami budete chráněni i před zraky ostatních, dokáží totiž skvěle zamaskovat terasu, balkon či verandu. Jak se o ně starat a ze kterých vybírat?

Číst dál

Zahradní okénko: rady pro zahradníky

Jakou péči věnujete svým rostlinám? Aby vám dělaly radost, krásně kvetly a vaše zahrada byla plná barev. Nezapomínejte ani na pomocníky na zahradě. Mezi největší patří kávová sedlina, která slouží jako hnojivo a zbraň proti slimákům. Naopak kávová sedlina přitahuje žížaly, které půdu skvěle prokypří. Dalším vynikajícím pomocníkem jsou kopřivy. Postřik z vody a vyluhovaných kopřiv skvěle zneškodní škůdce a navíc se hodí jako chytré hnojivo pro pokojové rostliny. Co dále byste měli vědět?

Číst dál

Zahradní okénko: krásné muškáty

Prodej sazenic, květin, rostlin v dózách a květináčích dosahuje maxima. Jarní sluníčko láká všechny k nákupům zkrášlovacích ozdob zahrady, terasy, altánu nebo třeba balkonu či okna. Jak ale postupovat v případě, že jste si zazimovaly pelargonie už loni a nyní je potřebujete připravit na další sezónu? A co všechny vyžadují, aby byly i letos krásné a mohly ozdobit váš dům, byt či zahradu?

Číst dál

Zahradní okénko: Nechte rozkvést balkóny!


Chtěli byste balkóny jako vystřižené z časopisů a letáků, na kterých jsou zobrazeny tyrolské domky s bohatě rozkvetlými okny a balkóny či terasami? Pak máte nejvyšší čas začít! Pěstování balkónových květin není nijak náročné a truhlíky plné barevných a pestrých květů přitáhnou nejeden obdivný a zároveň závistivý pohled sousedů a okolí. Nevíte si rady, jak začít a které květiny by se vám mohly hodit? Podívejte se na pár tipů a pusťte se směle do oživení balkónové šedi.

Číst dál

Zahradní okénko: Bylinkobraní ve vaší kuchyni


Bylinky v kuchyni nejsou jen zelenou dekorací, ale rovněž zdravou voňavou ingrediencí a léčivým pomocníkem na všechny neduhy! Mezi základní a kuchyni naprosto nepostradatelné bylinky patří tymián, rozmarýn, pažitka, bazalka a petrželka. Kromě toho existují další zdravé bylinky používané často jako koření. Drůbeží maso se skvěle doplňuje s tymiánem, rozmarýnem a šalvějí. Chuť hovězího zvýrazní zase estragon, zelený pepř nebo tymián a vepřové maso jednoduše ozvláštníte majoránkou či zázvorem. Telecí maso si zaslouží šalvěj či oregano a škodu nenaděláte ani s mátou anebo koprem.

Číst dál

Zahradní okénko: dýňové pokušení


Baculaté krasavice v oranžových barvách právě zaplavily supermarkety i farmářské trhy. Co dobrého si můžete z těchto kulatých dýní připravit, jak se vyznat v různých odrůdách? V České republice navíc na podzim v říjnu pořádají pěstitelé vyřezávání dýní pro celou rodinu. Při výběru se řiďte několika zásadami – důležité je, aby plod byl pevný s neporušenou slupkou. Pokud je totiž dýně na povrchu seschlá nebo chytá plíseň, uvnitř vás nic dobrého nečeká. Plody musí mít pevnou neporušenou slupku a stopku. Oranžové dýně vydržím na suchém chladném místě i několik měsíců, malé zelené či žluté dýně spotřebujte do týdne. Vydlabané dýně můžete zamrazit, snězte ji pak do měsíce. To samé platí s polévkou, než do ní přidáte smetanu.

Číst dál

Zahradní okénko: přírodou proti chřipce a nachlazení


Nejen na podzim se dostavují deprese z pochmurného počasí a zároveň se objevují bacily a viry, které se často mění v nepříjemné nachlazení, chřipku či angínu. Právě proto zužitkujte dary z přírody, které vám pomohou se všemi neduhy. Vyzkoušejte šípkový čaj, zázračné účinky meduňky a levandulí proti bolestem hlavy. Na horečku vytaste lipový květ a jitrocelem pomůže proti kašli.

Číst dál